wtorek, 17 kwietnia 2012

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE I DIETETYCZNE OWOCÓW MORZA

Owoce morza to jadalne zwierzęta bezszkieletowe. Zalicza się do nich skorupiaki( krewetki, kraby, homary, langusty) oraz mięczaki(wszystkie głowonogi morskie nieposiadające pancerza Np.: ostrygi, kalmary, mątwy i ośmiornice). Wszystkie owoce morza są bogate w pełnowartościowe białka, witaminy z grupy B, w nienasycone kwasy tłuszczowe. Dostarczają dużo cennych minerałów min. fosfor, potas, wapń, jod i cynk. Owoce morza zawierają selen, który odgrywa ważną rolę w profilaktyce nowotworowej.Są lekko strawne i niskokaloryczne. Owoce morza dzięki zawartości kwasów tłuszczowych odgrywają ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu błon komórkowych w siatkówce oka i mózgu. Dieta bogata w owoc morza pomaga zapobiegać chorobie wieńcowej i układu krążenia. Zawarty w nich cynk pomocny jest w leczeniu bezpłodności u mężczyzn i reguluje cykl miesiączkowy u kobiet. Selen w owocach morza chroni nasz organizm przed nowotworem.
Należy pamiętać o przeciwwskazaniach:
Owoce morza mogą być przyczyną uczuleń (Np. pokrzywka);
Chorzy na dnę moczanową nie powinni je spożywać(podwyższają poziom kwasu moczowego we krwi);
Owoce morza nie są wskazane dla chorych z nadciśnieniem i stosujących dietę zasadową.
Owoce morza są cenione w dietetyce naturalnej. Delikatne mięso krabów jest cenione przez smakoszy. Jest źródłem witamin B2 i B6, kwasu pantotenowego oraz potasu, cynku i magnezu. Skorupiaki homary i langusta podaje się ugotowane w całości i jada się na zimno z sosami. Zawierają witaminę B12 i PP, cynk, selen, jod.
Ostrygi są najbogatsze w cynk i magnez i witaminy z grupy B, E i PP. podaje się je otwarte i jada na surowo, skropione cytryną. Małże ich mięso ma intensywny morski smak, bywa twarde, o wiele delikatniejsze mięso mają mule. Jada się je na surowo lub gotuje, piecze i dusi. Zawierają kwas foliowy, witaminy B2, B12, E oraz żelazo, jod i selen.
Owoce morza najlepiej kupować ze znanych źródeł, przed przygotowaniem dokładnie umyć i opłukać.

Brak komentarzy: