piątek, 30 listopada 2012

WODOLECZNICTWO (HYDROTERAPIA)

Wodolecznictwo należy do bezpiecznych i prostych metod leczenia.
Hydroterapia może pomóc w złagodzeniu napięcia wywołanego przez różnorodne czynniki. Większości osób po całym ciężkim, stresującym dniu lub treningu bierze ciepłą kąpiel lub natrysk . Ciepła woda, uspokaja, odpręża i koi nasze ciało oraz spowalnia pracę narządów wewnętrznych. Natomiast zimny prysznic pobudza i ożywia oraz przyśpiesza czynności naszego organizmu. W przypadku silnego stresu, napięcia mięśni , polecany jest gorący prysznic lub kąpiel. W przypadku zmęczenia można wziąć ciepłą kąpiel lub ciepły prysznic a na koniec zimny aby pobudzić ciało i umysł. celem terapii wodnych jest uzyskanie stanu odprężenia i odświeżenia.
Dla osób ,które są po wpływem silnego stresu wskazane są kąpiele ziołowe.
Oto kilka sposobów przygotowania takich kąpiel:
-1/2 filiżanki ziół gotujemy pod przykryciem, piętnaście minut w litrze wody. Bierzemy krótki prysznic, następnie napełniamy wannę ciepłą lub gorącą wodą. wywar odcedzamy i lejemy do wanny. Pozostałe zioła wkładamy do woreczka z miękkiego materiału lub do rękawicy do mycia. Zostajemy w kąpieli około dwadzieścia minut i pocieramy „ziołową myjką” ciało.
-do wanny dodajemy pół filiżanki ziół, rozpuszczamy w gorącej wodzie. Zanurzamy się w kąpieli dwadzieścia do trzydziestu minut.
-napełniamy woreczek z cienkiego materiału ziołami(pół filiżanki)i wrzucamy do kąpieli lub mocujemy na kranie, tak aby przepływała przez niego gorąca woda. Zanurzamy się w kąpieli na dwadzieścia minut lub pół godziny.
Na kąpiele uspokajające najlepiej nadają się mieszanka ziół: po garść kozłka lekarskiego, lawendy,rumianku, szyszek chmielu,oraz korzenia łopianu. Inna mieszanka po garści ziół( szyszki chmielu,lipy,kozłka lekarskiego,rumianku,krwawnika oraz męczennicy), zioła gotować, można odlać pól filiżanki i dodać trochę miodu,cytryny i wypić,resztę wywaru wlać do wanny.

Brak komentarzy: