piątek, 30 listopada 2012

ZIOŁOLECZNICTWO (FITOTERAPIA)

Każda roślina posiadająca właściwości lecznicze należy do grupy leków ziołowych. Do ich przygotowania używa się : kłącza, łodygi, liście,korzenie, kwiaty,nasiona, owoce,korę , drewno, żywicę lub całą roślinę. Najczęściej wykorzystuje s całe roślinny ,ponieważ zawierają one białka, enzymy, witaminy, minerały, olejki, alkaloidy(związki azotu),taniny. węglowodany oraz tłuszcze.
Ziołolecznictwo jest bezpiecznym i naturalnym sposobem leczenia, określonych dolegliwości. Zioła pomagają w odzyskaniu sił po chorobie oraz przywracają równowagę fizjologiczną. Tradycje ziołolecznictwa sięgają czasów starożytnych. Sprawdzone przepisy ziołowe są przekazywane z pokolenia na pokolenie. W obecnych czasach ziołolecznictwem zajmują się specjaliści , którzy znają na anatomii i procesach fizjologicznych człowieka. Wiedza na temat właściwości leczniczych ziół daje im możliwość łączenia ich w mieszanki ziołowe (preparaty),które w pewnych dolegliwościach są bardziej skuteczne niż pojedyncze ziele. Leki ziołowe można przyjmować w postaci: tabletek, kapsułek,maści,czopków,inhalacji,wyciągów i naparów wodnych,herbatek, soków, kleików i nalewek.
Powszechnie stosowane są leki ziołowe na określone dolegliwości: wiatropędne(przynoszą ulgę przy kolce i wzdęciach);żółciopędne (pobudzają wydzielanie żółci); środki łagodzące(zawierają substancje kojące); środki stymulujące menstruację; środki uspokajające;środki zmiękczające(stosuje się zewnętrznie do zmiękczania naskórka); środki stosowane przy leczeniu ran; wywary(sporządza się je gotując korę , korzenie lub owoc w wodzie a potem odcedza się); napary (sporządza się zalewając gotującą się wodą liście, kwiaty lub całą roślinę z wyjątkiem nasion i owoców); maści(stosowane zewnętrznie na skórę); okłady(pokruszoną roślinę zalewa się gorącą wodą, zawija się papkę w cienki materiał i przykłada się na skórę);soki(wyciśnięte soki ze świeżych roślin są bogate w witaminy i minerały,można używać je do nalewek lub rozpuszczać w wodzie); herbatki (zalewamy gorącą wodą sfermentowane liście lub łodygi lub nabywamy gotowe zioła w torebkach);nalewki( jedną część ziół zalewa się pięcioma częściami rozcieńczonego alkoholu);kleiki (dodaje się gorącej wody do świeżej lub ususzonej rośliny np. liście suszone własnoręcznie ,następnie przechowywać je w hermetycznie zamkniętych słoikach w ciepłym i suchym miejscu).
Efekt fitoterapii zależy od naszej świadomości, zaangażowania i cierpliwości. Należy konsultować się z lekarzem specjalistą podczas prowadzonej kuracji.

Brak komentarzy: