czwartek, 21 marca 2013

LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI KORZENIA OMANU WIELKIEGO

Oman wielki jest roślina wieloletnią o charakterystycznym bulwiastym korzeniem .Roślina pochodzi z terenów Azji Środkowej, uprawiana jest w całej Europie i Ameryce Północnej. Korzeń omanu wielkiego ma palący i gorzki smak. Wykopuje się jego jesienią w drugim lub trzecim roku wegetacji. Sporządza się z niego lecznicze napary , nalewki bądź miele się go na proszek.
Każdy postać tego leku zawiera podstawowe składniki:olejek eteryczny,inulinę,związki podobne do kamfory oraz sole mineralne. Odwar z kłączy działa bakteriobójczo ,służy do płukania jamy ustnej, w stanach zapalnych dziąseł oraz do przemywania ran.
Wewnętrznie napar z korzenia wzmaga pracę jelit i ułatwia trawienie. Stosuje się go również w walce z pasożytami przewodu pokarmowego oraz jako środek moczopędny. Napar lub inhalacje stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych. O właściwościach wykrztuśnych korzenia decyduje głównie olejek eteryczny ,który powoduje rozrzedzenie wydzieliny błon śluzowych przewodu oddechowego i pobudzenie ruchu nabłonka rzęskowego a na koniec odruch wykrztuśny.
Gorycz i pieczenie po zażyciu lekarstwa w postaci proszku, można zmniejszyć dodając miód lub syrop. W takiej postaci sproszkowany korzeń wymieszany z miodem , nie podrażnia zbytnio błony śluzowej żołądka i wzmaga wydzielanie soków trawiennych oraz żółci i zapobiega procesom fermentacji w jelitach.
Z ziela omanu robi się cukierki łagodzące dolegliwości występujące w astmie.

Brak komentarzy: