sobota, 27 kwietnia 2013

JĘCZMIEŃ-WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Jęczmień jest jednym z najstarszych zbóż świata. Od dawna znany był jako roślina pokarmowa. Obecnie roślinę wykorzystuje się głównie do produkcji słodu w produkcji piwa.
W medycynie naturalnej jako surowiec leczniczy wykorzystuje się ziarno bez łuski, grubą zmieloną mąkę (tzw. śrutę), otręby,kiełkujące ziarno oraz słód. Jęczmień przygotowany w postaci kleiku lub naparu jest pomocny w zaburzeniach układu pokarmowego (biegunkach, wzdęciach, kolce,schorzeniach wątroby,zaparciach,kolce).Stosuje się go w przypadku osłabienia organizmu, w stanach zapalnych i nieżytach pęcherza moczowego oraz kamicy nerkowej. Mąka z ziaren jęczmienia jest wskazana dla osób ciężko pracującym fizycznie, osłabionym,anemicznym i dzieciom podatnym na krzywicę. Woda jęczmienna łagodzi wymioty i nudności. Jęczmień jest niezastąpionym źródłem dla organizmu: składników mineralnych(potasu,fosforu i magnezu).Odwar z kiełek jęczmienia działa odżywczo,energetyzująco i przeczyszczająco. Zmielony słód jęczmienny dodaje się do jedzenia osobom osłabionym, chorowitym,dzieciom, rekonwalescentom oraz ludziom starszym. Poprawia on proces trawienia i przemianę materii.Jęczmień stabilizuje pracę serca,zapobiega jego schorzeniom oraz normalizuje ciśnienie krwi.
Zewnętrznie stosuje się jęczmień w postaci odwaru do płukania gardła. Mąka jęczmienna służy do okładów w stanach zapalnych skóry.
Prześlij komentarz