poniedziałek, 15 kwietnia 2013

NAWŁOĆ POSPOLITA-WŁASCIWOŚCI LECZNICZE

Nawłoć pospolita znana była już w czasach starożytnych, używano jej liści zamiast herbaty. Obecnie występuje jako roślina wieloletnia w Ameryce Północnej,Azji i Europie (szczególnie w Polsce).W medycynie ludowej zioło występuje pod wieloma nazwami:złota rózga lub złota dziewica(być może od jej złocistych kwiatów),mimoza,włoć, prosiana włoć .Początkowo uważano ją za chwast,potem jako roślinę dekoracyjną i lecznicza. Nawłoć pospolita rośnie na łąkach, pastwiskach,na miedzach,przy drogach,na zboczach oraz w lasach iglastych. Lecznicze właściwości rośliny w Polsce poznaliśmy dzięki Tatarom,którzy stosowali ją głównie jako naturalny lek moczopędny. To silne działanie moczopędne zawdzięcza się flawonoidom. Wewnętrznie stosuje się napar z ziela( 1 łyżeczkę ziela na szklankę wody,pije się 2-3 razy dziennie między posiłkami),który leczy prawie wszystkie choroby układu moczowego:zapalenie kłębuszków, miedniczek nerkowych moczowodów, zatrzymanie moczu i mieszanki ziołowe z nawłocią na kamicę nerkową. Wszystkie wyciągi z nawłoci (dzięki garbnikom) posiadają właściwości ściągające i uszczelniające naczynia włosowate. Poprawiają ukrwienie kończyn dolnych i lecza małe krwawienia jelitowe oraz schorzenia układu pokarmowego. Leczą nieżyty żołądka , wrzody zatrzymują biegunkę. Odwar z nawłoci podawany jest w przypadku nadmiernej fermentacji jelitowej .
Z nawłoci sporządza się płyn do płukania gardła ,krtani i jamy ustnej. Odwary z ziela są polecane jako składnik okładów przyśpieszających proces gojenia się ran, owrzodzeń i skórnych wykwitów.
Lecznicze właściwości nawłoci pospolitej zwiększają w mieszankach inne zioła: liście brzozy,brusznicy,ziele bratka i owoc jałowca.



Brak komentarzy: