niedziela, 9 marca 2014

PRZEZIĘBIENIE U DZIECI - LECZENIE ZIOŁAMI

Przeziębienie objawia się najczęściej : bólem gardła, głowy, mięśni, kichaniem, uciążliwym katarem, kaszlem i gorączką. Przeziębienie jest częstą dolegliwością u dzieci. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują około tygodnia.
Aby przyśpieszyć proces zdrowienia, można zastosować naturalne leki : herbatki , napary i przetwory ziołowe. Zawsze wskazana jest wcześniej konsultacja z lekarzem.
Najczęściej stosowane zioła na przeziębienie to np:bez czarny, lipa drobnolistna,wiązówka błotna.
Bez czarny-leczniczo działa kwiat i owoc bzu. Kwiat ma działanie napotne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i osłaniające na górne drogi oddechowe. Z owoców rośliny przyrządza się syropy, które można podawać dzieciom (przy przeziębieniu )do herbaty2-3 razy dziennie.
Lipa drobnolistna - przede wszystkim obniża gorączkę, ma działanie napotne i osłania błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Łagodzi podrażnienie i zaczerwienienie gardła, likwiduje katar i kaszel. Lipa również wzmacnia, uspokaja i ułatwia zasypianie. W czasie przeziębienie można dzieciom podać napar z kwiatów lipy. 2 łyżki surowca zalewamy 2 szklankami wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem 15 minut. Lek podajemy w małych porcjach , kilka razy dziennie.
Wiązówka błotna-wspomaga farmakologiczne leczenie przeziębienia u dzieci. Działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i osłania błony górnych dróg oddechowych, łagodzi stany zapalne. Najczęściej w warunkach domowych stosuje się napar z kwiatów i ziela rośliny( po łyżeczce na szklankę wrzącej wody), który podaje się 3 razy dziennie.

Brak komentarzy: