czwartek, 24 kwietnia 2014

DIETA WEGETARIAŃSKA-ZALETY I PUŁAPKI

Dieta wegetariańska uważana jest przez zwolenników za bardzo zdrową , która naturalnie reguluje procesy życiowe organizmu.. Wyeliminowanie mięsa sprawia, że jest delikatna, pozbawiona toksyn i cholesterolu. Oparta jest głównie na tłuszczach roślinnych, które zawierają dużo aminokwasów z grupy omega, co znakomicie zbija poziom cholesterolu, jakże szkodliwego dla naczyń krwionośnych. Większość warzyw i owoców usuwa wolne rodniki , przyczyniające się do nowotworów. Roślinnym źródłem białka są rośliny strączkowe. Poza tym dużą rolę spełnia odpowiednie łączenie produktów np. łączą ryż z mlekiem zyskujemy 30% białka, niż jedząc produkty osobno.
Dieta wegetariańska nie jest zalecana dzieciom i młodzieży w okresie rozwoju organizmu, który potrzebuje białka zwierzęcego,niektórych witamin i soli mineralnych (żelaza).Ponadto w diecie brak kwasu foliowego, który uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek i wpływa na stan kręgosłupa (w okresie płodowym).Aby zapobiec skutkom ubocznym należy dietę wzbogacić o preparaty z kwasu foliowego.
Wprowadzając dietę wegetariańską, należy poznać dogłębnie wiedzę na jej temat. Obok jej licznych zalet są też ryzykowne pułapki.

Brak komentarzy: