poniedziałek, 5 maja 2014

ORZECHY NERKOWCA - WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE I INNE

Orzechy znane są pod nazwami; nerkowce lub nanercz zachodni. Nerkowiec jest wysokim, rozłożystym drzewem. Owocem jego są szare lub brązowe orzechy w kształcie nerki. Owoce osiągają długość 8cm. Zawierają bardzo dużą ilość tłuszczu (więcej niż jego połowa), pozostałość to białko. Jeżeli chodzi o tłuszcz jest on wielonienasycony, dostarcza niezbędnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych. Białe jądro orzecha okrywa cienka łupina, która jest cierpka i podrażniająca. Wysoka temperatura – prażenie usuwa szkodliwe substancje. Orzechy można spożywać w stanie surowym,prażone lub solone. Używa się do deserów i sosów.
Orzechy nerkowca posiadają naturalne właściwości lecznicze. Pomagają w regeneracji tkanek, poprawia jej wygląd, sprężystość. Przyśpieszają gojenie ran. Bardzo ważne, dostarczają dla ustroju niezbędnych kwasów tłuszczowych , co wpływa na obniżenie ryzyka zachorowań na nowotwory.
Kilka ciekawostek o innych walorach nerkowca. Drzewo nerkowca wydziela gumową substancję, którą używa się do oprawiania książek. Łupina orzecha wykorzystywana jest w przemyśle, a sok z drzewa używany jest jako trwały atrament.

Brak komentarzy: