sobota, 12 lipca 2014

FIOŁEK TRÓJBARWNY-WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Kwiat należy do bardzo licznej w Polsce rodziny fiołkowatych, jest pospolity. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i ozdobnych posiada też znaczne właściwości lecznicze.
W lecznictwie naturalnym stosujemy go zarówno do użytku wewnętrznego w formie naparów, jak też zewnętrznie do przemywań, okładów i pielęgnacji włosów. Napar stosowany zewnętrznie służy do przemywania ran, owrzodzeń, krost. Doskonały na trądzik, egzemę, oparzenia. Leczy też liszaj rumieniowy, dziecięce podrażnienie skóry, łojotok. Jeśli chodzi o włosy,stosujemy płukankę z naparu fiołkowego. Taki zabieg pielęgnuje włosy i zapobiega ich wypadaniu.
Napar z ziela fiołka trójbarwnego ma też szerokie zastosowanie wewnętrzne. Przyrządzamy go zalewając dużą łyżkę ziela dwiema szklankami wody. Leczy on suchy kaszel (działa wykrztuśnie). Jest skuteczny przy nieżycie oskrzeli, kokluszu i przeziębieniu. Na wspomniane wyżej dolegliwości skórne, fiołek trójbarwny działa również jako lek podawany do picia. Pity napar po prostu oczyszcza skórę. Warto więc przyjmować go dwutorowo tzn. pić napar oraz przygotować oddzielną porcję do przemywania chorych miejsc. Fiołek stosowany wewnętrznie działa świetnie na układ moczowy. Szczególnie przy stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy, skazie moczanowej, zapaleniu pęcherza i innych dolegliwościach nerek. Jest to ogólnie mówiąc środek moczopędny.Pomocny i zalecany jest przy miażdżycy, w chorobach krążeniowych, przy kruchości naczyń krwionośnych. Reguluje ciśnienie krwi, wzmacnia mięsień sercowy. Również leczenie np. cukrzycy może być wspomagane herbatką z fiołka, jak podobnie w przypadku zapalenia siatkówki.

Brak komentarzy: