piątek, 22 sierpnia 2014

WILŻYNA CIERNISTA-NATURALNY LEK MOCZOPĘDNY

Roślina występuje w Europie,Azji Zachodniej oraz w Afryce Północnej. W Polsce jest rośliną chronioną ale należy do roślin pospolitych.
Wilżyna ciernista ma zastosowanie w medycynie naturalnej. Surowcem leczniczym jest korzeń rośliny. Posiada on cierpki, drażniący a jednocześnie słodkawy smak. Zawiera olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, żywice oraz sole mineralne. Wilżyna jest naturalnym lekiem moczopędnym. Odwar lub napar z korzenia wilżyny ciernistej leczy choroby skóry jak: łuszczyca, wypryski. Napar z ziela pomaga w leczeniu trudno gojących i ropiejących ran. Jest bardzo pomocny na hemoroidy oraz łagodzi ból i świąd odbytu.
Stosowany wewnętrznie napar z korzenia rośliny działa moczopędnie, oczyszcza organizm z toksycznych substancji. Szczególnie jest to lek na układ moczowy, pomocny jest w obrzękach, chorobach nerek i dróg moczowych, kamicy moczowej, skazie moczowej, nieżytach pęcherza. Zapobiega powstawaniu nowych kamieni moczowych. Napar posiada także właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, wykrztuśne i przeciwkrwotoczne. Wpływa korzystnie na metabolizm ustroju, pobudza pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz wydzielanie soku żołądkowego. Wilżyna ma działanie przeciwkrwotoczne, hamuje krwawienie z naczyń włosowatych przewodu pokarmowego. Zalecana jest w zapaleniu prostaty i gruczołu krokowego. Napar działa skutecznie w reumatyzmie i bólach stawowych.

Brak komentarzy: