niedziela, 24 sierpnia 2014

WROTYCZ POSPOLITY-LECZNICZE ZIOŁO

W Polsce jest to powszechnie znana roślina lecznicza. Wrotycz pospolity charakteryzuje się silnym aromatem, przypominającym zapach kamfory.
Do celów leczniczych stosuje się głównie lekko rozkwitnięte koszyczki kwiatowe, które zbiera się od lipca do września. Zawierają one dużo olejków eterycznych, flawonoidy, sole mineralne oraz związki gorczyczne. W naturalnym leczeniu wykorzystuje się napary, wyciągi lub odwary z kwiatów wrotycza pospolitego. Wyciąg alkoholowy z kwiatów i okłady stosuje się w reumatyzmie, artretyzmie, bólach gościowych i urazach kończyn (stłuczenia , zwichnięcia). Natomiast odwar z kwiatów leczy choroby skóry np. świerzb oraz wszawicę głowy i łonową. Do picia zaleca się napary i wyciągi z kwiatów zioła, które wzmacniają układ pokarmowy, pobudzają czynność wydzielniczą błony śluzowej żołądka. Zioło pomocne jest na schorzenia kobiece: likwidują bóle miesiączkowe oraz pobudzają krwawienie przy skąpej miesiączce i wzmacniają macicę. Wrotycz zalecany jest na robaki układu pokarmowego. Kamforowy zapach ziela, użyty w preparatach owadobójczych, odstrasza owady (min.muchy, komary i kleszcze).
Należy pamiętać, że wyciągi przyjmowane (np. na robaki) w dużych dawkach mogą być również szkodliwe dla organizmu człowieka. Może dojść do zatrucia z objawami: zawroty głowy, utrata świadomości, skurcze i krwawienie.

Brak komentarzy: