sobota, 8 listopada 2014

CZYŚCIEC BŁOTNY-ŻRÓDŁO ZDROWIA I URODY

Jest to roślina niezbyt znana, choć rosnąca dość powszechnie. Ma liście podobne do pokrzywy, jednak nie są one parzące. Zgrubiałe rozłogi są bardzo smaczne, przypominają w smaku szparagi lub ziemniaki i podobnie je przyrządzamy.
Lecznicze właściwości czyśćca zawarte są w pędach rośliny. Są one bardzo bogate w sole mineralne, olejek eteryczny, cholinę oraz aminy. Roślina jest smaczna , bardzo zdrowa i jest naturalnym lekiem. Wewnętrznie leczy zatrucia pokarmowe, nieżyty jelit i żołądka, bóle brzucha i stawów. Ma właściwości rozkurczowe, pomaga przy astmie i innych dolegliwościach oddechowych. Można sporządzić z czyśćca błotnego wywar, który działa pobudzająco jak kawa.
Zewnętrzne działanie polega na dezynfekcji skóry i jej pielęgnacji. Sporządzony wywar stosuje się na owrzodzenia, grzybice, czyraki, zranienia oraz na obrzęki. Skuteczny jest przy nadmiernej potliwości nóg ( okładamy stopy kompresem z wywaru, lub po prostu liśćmi).Okłady z liści stosujemy na wszystkie wyżej wymienione przypadłości.
Czyściec błotny jest nie tylko źródłem zdrowia ale również urody. Ma on duże zastosowanie w kosmetyce. Właściwości upiększające posiada żółty barwnik zawarty w roślinie .

Brak komentarzy: