niedziela, 15 czerwca 2014

ZDROWE ZĘBY-KURACJE NATURALNE

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym zębów jest ich mycie. Szczotka powinna być zmieniana co dwa miesiące. Najlepiej gdy ma małą główkę z włosia o średniej twardości. Nie powinna ona podrażniać dziąseł. Można myć zęby szczoteczką elektryczną, która równomiernie czyści powierzchnię zębów. Na rynku jest dużo odpowiednich szczoteczek i past do mycia zębów, które nie zakłócają funkcji naturalnej flory bakteryjnej w ustach .
Nasze prababki stosowały naturalne zabiegi jak: mycie zębów solą kuchenną lub proszkiem z kredy. Można stosować do tego celu sól emską, która posiada właściwości ściągające, zapobiega krwawieniu dziąseł i ma przyjemny smak. Do naturalnych kuracji, ochraniających zęby, dziąsła, neutralizujących przykry zapach z ust można użyć płukanek na bazie ziół np. z rumianku. Żucie jagód jałowca , hamuje fermentację w jelitach i odświeża oddech. Czasami, wrażenie czystości zębów i świeżego oddechu uzyskamy żując gumę bez cukru, która neutralizuje kwasy uszkadzające szkliwo zębów. Zabieg ten nie zastąpi systematycznego mycia i czyszczenia zębów. O zdrowym stanie zębów nie decyduje ich biały kolor. Nieraz są one żółtawe z uwagi na genetyczne uwarunkowania. Natomiast częste picie kawy, herbaty, palenia papierosów, sprawia że pojawia się na nich nalot. Można użyć skórki z cytryny, przecierając nią zęby od czasu do czasu. Wzmacnia ona dziąsła i wybiela zęby.
Sytuacje, które wpływają na zły stan uzębienia : zaniedbania w higienie jamy ustnej(brak regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa i systematycznego usuwania kamienia nazębnego ),złe odżywianie, stress,nadużywanie używek(min. papierosy, alkohol).
Na stan uzębienia ogromny wpływ ma odpowiednia dieta.Dobrze wzbogacić ją o takie produkty jak: przetwory mleczne (zsiadłe mleko, jogurt, kefir),warzywa liściaste (np. kapusta,szpinak)a ograniczyć tłuszcze zwierzęce.Zalecana jest również witamina B.

Brak komentarzy: